Kadınların sadece mutfakta kariyer yapabileceğinin düşünüldüğü bir dönemde tutkulu ve hırslı bir kadın, kadınlara konulan sınırlamaları yıktı. Hem de bunu mühendisliğin bir kadın için ağır iş olduğu düşüncesine inat “dünyanın ilk kadın mühendisi” olarak yaptı. Bu kadının adı günümüzde dahi unutulan Elisa Leonida Zamfirescu.

Elisa_Leonida_Zamfirescu
Elisa Leonida Zamfirescu, mühendis (10 Kasım 1887-25 Kasım 1973)

Elisa Leonida 10 Kasım 1887’de Romanya’nın Galati kentinde doğdu. Vatanında liseyi bitirdikten sonra Bükreş’teki Ulusal Köprü ve Yollar Okulu’na yaptığı başvurusu cinsiyetçi ön yargılar nedeniyle reddedildi. Böylece 1909’da Berlin Teknik Üniversitesi’ne başvuruda bulundu. Ancak kendini kabul ettirmesi hiç kolay olmadı. Akademi olağandışı bir durumla karşı karşıya kalmıştı. İlk kez bir kadın akademiye başvuruyordu. Akademinin dekanı bu durumu o kadar yadırgamıştı ki kayıt sırasında Elisa’ya Almanya’nın kadınlar için belirlediği  kirche , kinder , küche” (kilise , çocuklar , mutfak)  profilini hatırlatma gereğini duydu. Ancak Elisa’nın matematik, fizik ve kimya alanlarındaki üstün bilgileri onun akademiye kabul edilmesini kaçınılmaz kıldı. 

Elisa, üniversite eğitimi boyunca tüm erkek meslektaşları tarafından arka planda tutuldu. Hatta öğretmenlerinden biri  “Burası mutfak değil teknik okul” diyerek sınıfta kendisini aşağılayacak kadar ileri gitti. Tüm bunlara rağmen 1912’de mühendislikten onur derecesi ile mezun olarak mesleki kariyerine başladı. Meslek hayatı boyunca matematik, fizik ve kimya alanlarında kendini geliştirdi. Enstitüde kömür, , gaz, krom, boksit ve bakır gibi yeni enerji kaynaklarının tanımlanması ve analizi ile ilgili önemli çalışmalar yürüttü. 

Bugün Elisa Leonida Zamfirescu adı neredeyse hiç bilinmemekle birlikte, onun daha sonra gelen kadın mühendis adaylarının yolunu açtığı unutulmaması gereken bir devrimdir. O önyargıları en temelinden parçalayan kadındır.